Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego
Nowotwory jelita grubego są jedną z głównych przyczyn zgonów wynikających z zachorowań na nowotwory u kobiet i mężczyzn. W ślad za Krajowym Rejestrem Nowotworów, na świecie rak jelita grubego jest trzecim, co do częstości występowania, nowotworem wśród populacji męskiej i drugim wśród populacji kobiet. Zdecydowaną większość zachorowań obserwuje się po 50 roku życia, zaś ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem. Prognozuje się, że w roku 2020 aż u około 145 600 dorosłych zostanie zdiagnozowany nowotwór jelita grubego.
W 2008 roku Parlament Europejski ustanowił marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego. Ogromne znaczenie w zachowaniu zdrowia odgrywa profilaktyka, na którą wpływ ma świadome odżywianie, dieta, aktywność fizyczna, czy unikanie palenia tytoniu.
W diagnostyce zaś najważniejszym elementem jest szybkie rozpoznanie typu nowotworu i podjęcie odpowiedniego leczenia. Rak jelita grubego często jest zbyt późno wykrywany, dlatego też pogłębiona diagnostyka onkologiczna odgrywa w dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie.
Pomocą dla każdego lekarza Patomorfologa są barwienia IHC oraz techniki molekularne. Odpowiednio dobrany panel przeciwciał pozwala na optymalizację procesu diagnostycznego od strony oceny obrazu mikroskopowego. W naszej gamie produktowej znajdą Państwo przeciwciała, które są podstawowymi markerami diagnostycznymi. Do najważniejszych przeciwciał stosowanych w tym celu należą:
- CEA (CEA31)
- Cadherin -17 (SP183)
- CDX-2 (EPR2764Y)
- CA19-9 (121SLE)
- Cytokeratin 20 (KS20.8)
- Villin (EP163)
- STAB2 ( EP281)