Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy obchodzony jest już od wielu lat na całym świecie. W 1996 roku Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych ogłosiła dzień 28 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W 2003 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ITUC) proklamowała ten Dzień jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Nasz kraj również przyłączył się do celebrowania tego Dnia, ustanawiając uchwałą, 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Obchody tego Dnia mają na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia w pracy, na które codziennie narażeni są pracownicy oraz skupienie wysiłków na stałym i kompleksowym działaniu w celu poprawienia warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w miejscu pracy. W tym Dniu pamiętamy również o pracownikach, którzy zginęli, ulegli wypadkom w pracy lub zapadli na choroby zawodowe.
„Stop pandemii – Bezpieczeństwo i higiena w pracy chroni i ratuje życie”
Pierwotnym tematem przewodnim obchodów Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w tym roku miał być problem przemocy i nękania w pracy. Z uwagi jednak na trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19, która obecnie trwa na całym świecie, w kwietniu tego roku, Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zmieniła temat tego Dnia na: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i higiena pracy chroni i ratuje życie”.
Tegoroczne obchody skupią się na problemie zwalczania chorób zakaźnych w pracy, a szczególnie, na profilaktyce związanej z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa oraz na zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas odmrażania przedsiębiorstw, tak aby ograniczyć do minimum ryzyko związane z zarażeniem wirusem, a jednocześnie przywrócić normalną funkcjonalność przedsiębiorstw.
Jak radzić sobie w czasach pandemii?
Choroba zakaźna COVID-19 wywoływana jest przez wirus SARS-CoV-2. Zarażenie koronawirusem tego typu u części chorych prowadzi do poważnej, ostrej niewydolności oddechowej, która może zagrażać życiu człowieka.
Obecna pandemia to zagrożenie dla ludzkości na całym świecie, w tym dla wszystkich ludzi pracujących. Z kryzysem tego typu, na tak wielką skalę, nie spotkaliśmy się nigdy wcześniej. Jest to wielkie wyzwanie dla każdego sektora gospodarki, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim jego pracownikom.
Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, a więc do zakażenia może dojść już poprzez sam kontakt z osobą zakażoną. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez WHO, możliwe jest również zakażenie koronawirusem poprzez styczność z przedmiotami lub powierzchniami skażonymi kropelkami śliny osoby chorej.
Jak więc powinniśmy, jako pracodawcy lub pracownicy radzić sobie z pandemią COVID-19?
- Istotnym czynnikiem prewencyjnym w czasach pandemii jest zachowanie dystansu, również w miejscu pracy. Powinniśmy zachowywać odległość 2 metrów pomiędzy współpracownikami – zarówno podczas bezpośredniego kontaktu pomiędzy osobami, a także w przypadku stanowisk pracy (biurek).
- Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu higieny. Należy często myć ręce za pomocą wody i mydła (minimum 30 sekund), dodatkowo należy korzystać ze środków antybakteryjnych, a także przeprowadzać dezynfekcję powierzchni w miejscach pracy (m.in. powierzchnie biurek, klamki, klawiatury i myszy komputerowe).
- Zapewnienie środków ochrony indywidualnej (rękawiczki ochronne, maski ochronne, kombinezony ochronne, gogle ochronne, przyłbice ochronne) dla pracowników, których praca wiąże się z większym ryzykiem zarażenia wirusem. Mowa tu przede wszystkim o pracownikach sektora służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy domów pomocy społecznej), którzy obecnie znajdują się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.
- Pracodawca jeżeli istnieje taka sposobność, a forma pracy na to pozwala, powinien umożliwić swoim pracownikom pracę w trybie zdalnym. Dzięki temu możliwe jest wypełnianie obowiązków służbowych, z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa.
- Zapewnienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając realizowanie innych zajęć, takich jak np. opieka nad dziećmi, osobami chorymi oraz starszymi.
- Dbanie o swój własny dobry stan psychiczny, opierający się na optymizmie, nadziei, odpowiedzialności, życzliwości i odwadze. Pomimo obecnego życia w niepewności o naszą przyszłość, powinniśmy dbać o to, aby eliminować jak najwięcej stresów z naszego życia. Silny i przewlekły stres powoduje obniżanie naszej odporności oraz może doprowadzić do wystąpienia licznych chorób.
Żródło: ilo.org
Pamiętajmy o tych, którzy poświęcają swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa
28 kwietnia obchodzony jest również Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym roku jest on szczególnie ważny, gdyż skupia się na upamiętnieniu pracowników, którzy służąc swoją pracą innym, poświęcili własne życie i zmarli z powodu koronawirusa.
W dniu 28 kwietnia punktualnie o godzinie 11:00, upamiętnijmy minutą ciszy, wszystkich pracujących, którzy stracili swoje życie w związku z COVID-19. Znak ten niech będzie najwyższym hołdem dla osób, które straciły życie narażając się na niebezpieczeństwo, aby to nam żyło się lepiej.
Każdego roku uznaje się poświęcenie pracowników na całym świecie, ale ten rok ma szczególne znaczenie z powodu pandemii. Tysiące kluczowych pracowników znajduje się na linii frontu, podczas gdy reszta z nas pozostaje w zamknięciu.
Tysiące pracowników w całym kraju opiekuje się osobami cierpiącymi na COVID-19 lub zapewnia kluczowe usługi publiczne, które są niezbędne dla nas wszystkich - potencjalnie narażając własne bezpieczeństwo, a nawet własne życie. W wielu przypadkach pracownicy ci wiedzą, że wykonując swoją pracę, narażają się na ogromne ryzyko.
O tym, jak wiele poświęcają osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia i opieki społecznej wiele się mówi, jednak są również inni – o których niekiedy się zapomina, którzy również pracują w wielkim zagrożeniu: służby policyjne, pracownicy aptek, sklepów spożywczych czy usług transportowych – ich praca i poświęcenie często nie są przez nas doceniane.
Niestety, swoim poświęceniem wiele osób na świecie przypłaciło już życiem. W niektórych przypadkach można było zrobić więcej, aby je ochronić, czy to poprzez lepsze egzekwowanie dystansu społecznego, opiekę nad pracownikami z podstawowymi warunkami zdrowotnymi czy też zapewnienie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej (PPE), aby zagwarantować im należyte bezpieczeństwo.
Chociaż w niektórych obszarach zaobserwowano poprawę, należy zrobić więcej - szczególnie w odniesieniu do oceny ryzyka, tak aby wszyscy pracownicy, którzy tego wymagają, otrzymali sprzęt ochronny niezbędny do bezpiecznego wykonywania przez nich pracy.
Wierzymy, że ta trudna sytuacja, w której przyszło nam żyć - kiedyś się skończy i że wyjdziemy z niej silniejsi - zarówno biorąc pod uwagę pojedyncze jednostki, jak i całe społeczeństwo. Ufamy, że doświadczenie pandemii będzie również lekcją dla całej globalnej gospodarki, z której rządzący wyciągną wnioski – że najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim pracowników, bo bez nich tak naprawdę nie ma gospodarki.