Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego przypada co roku w dniu 27 maja. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie 27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, co dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii. Przedstawiciele zawodu uznali więc, że data ta jest doskonałą okazją do przypomnienia jak ważna jest ich praca.
Obchody Dnia Diagnosty Laboratoryjnego w Polsce mają przede wszystkim promować zawód, ponieważ w naszym kraju jest on wciąż niedoceniany. Właśnie dzięki uważnej pracy diagnosty udaje się wykryć i zdiagnozować wiele chorób w fazie, która pozwoli na skuteczne ich leczenie. O tym jak ważna jest to rola, może świadczyć fakt, że około 70% decyzji lekarskich jest zależne od pracy diagnostów i prawidłowo wykonanych badań laboratoryjnych. To praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, efektywności procesu terapeutycznego i diagnostyki chorób np. nowotworowych i immunologicznych. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia. Poza tym dostarcza informacji o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, narastaniu oporności wśród drobnoustrojów. Diagności laboratoryjni pracują w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych.
W Polsce jest obecnie ok. 15 tys. diagnostów laboratoryjnych, są to absolwenci trudnych studiów medycznych, którzy dodatkowo cały czas podnoszą swoje kwalifikacje, ponieważ ich praca wymaga ogromu wiedzy.
Dlatego wszystkim pracownikom laboratoriów diagnostycznych, z okazji ich święta, składamy serdeczne życzenia, zdrowia, pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Dziękujemy Wam również za codzienną uważną i odpowiedzialną pracę, od której zależne jest nasze życie i zdrowie.