#Różowypaździernik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi
Już od 1985 roku w październiku obchodzony jest miesiąc świadomości raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Największa zachorowalność występuje w przedziale wiekowym od 50 do 70 lat, jednak choroba tak dotyczy wszystkich kobiet po ukończeniu 20 roku życia.
W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie daje żadnych objawów. Na tym etapie zmiany nowotworowe najczęściej wykrywane są przypadkowo podczas badań profilaktycznych lub samobadania, wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się zauważalne zmiany w wyglądzie piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki, powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie guza.
Czynniki ryzyka rozwoju raka są złożone, dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości wśród kobiet zarówno w zakresie profilaktyki, dostępnych badań jak i możliwości leczenia. Oprócz regularnej samokontroli piersi wykonywanej przez kobietę, kluczowe znaczenie w diagnostyce nowotworu piersi ma mammografia, która pozwala na wykrycie bezobjawowych zmian we wczesnym stadium ich powstania. Badanie nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania, jest szybkie i zazwyczaj niebolesne.
W grupie wiekowej od 40 do 50 roku życia, badanie to powinno być wykonywane regularnie, co 2 lata, kobiety powyżej 50 roku życia, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego powinny wykonywać mammografię raz w roku. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15 - 30%.
Obok mammografii jednym z podstawowych badań wykonywanych w ramach profilaktyki nowotworów piersi jest badanie USG, które pozwala wykryć zmiany niewyczuwalne podczas samobadania, ani niezauważalne wzrokowo. Badanie jest nieinwazyjne, krótkie i bezbolesne.
Regularne badania mogą uratować życie, a często pozwalają na całkowite wyleczenie choroby. Dlatego apelujemy, nie zwlekaj i zadbaj o swoje zdrowie!