W Katowicach ruszył jeden z najnowocześniejszych Zakładów Patomorfologii w Polsce
11 kwietnia 2025 roku w Katowicach odbyło się oficjalne otwarcie jednego z najnowocześniejszych w Polsce Zakładów Patomorfologii, należącego do Grupy Mazovia. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko podkreśliło dynamiczny rozwój nowoczesnej diagnostyki onkologicznej, ale również stworzyło przestrzeń do rozmowy o przyszłości opieki zdrowotnej w erze cyfrowej medycyny.
Zakład Patomorfologii w Śląskim Szpitalu Urologicznym Grupy Mazovia powstał z myślą o szybkiej diagnostyce onkologicznej opartej na najnowszych technologiach, które wyznaczają nowe standardy w rozpoznawaniu chorób nowotworowych. To jeden z pierwszych w Polsce w pełni zdigitalizowanych ośrodków, w którym specjaliści mają możliwość zdalnej analizy preparatów histopatologicznych, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Innowacyjna infrastruktura przyspiesza diagnozę, zwiększa jej dokładność i realnie wpływa na jakość diagnostyki. Jak podkreślił prof. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia:
„Świat zmienia się błyskawicznie – teleradiologia jest już standardem, a my idziemy o krok dalej, rozwijając w pełni zdigitalizowaną telepatologię. Technologia to dla nas nie cel, ale środek – narzędzie do tego, by skrócić drogę pacjenta do diagnozy, zwiększyć jej trafność oraz wyeliminować również ryzyko błędów. Tak rozumiemy nowoczesną opiekę zdrowotną: jako dokładniejszą i bardziej dostępną.”
Otwarcie tej nowoczesnej placówki to nie tylko ważny krok w rozwoju diagnostyki onkologicznej – to także impuls do rozmowy o tym, jak technologia zmienia oblicze współczesnej medycyny, dlatego w ramach wydarzenia odbył się panel dyskusyjny „Jak technologie zmieniają doświadczenie pacjenta w systemie ochrony zdrowia?”, który zgromadził ekspertów z różnych obszarów: medycyny, administracji publicznej oraz innowacji. Uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach, możliwościach i przyszłości opieki zdrowotnej w dobie cyfryzacji. W gronie zaproszonych do rozmowy znaleźli się m.in.:
- Jerzy Szafranowicz – Wiceminister Zdrowia
- Marek Augustyn – Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia
- Elżbieta Markowska – Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
- prof. Marcin Życzkowski – Kierownik Oddziału Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
- dr n. med. Krzysztof Tomaszek – Kierownik Zakładu Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku
To była nie tylko wymiana poglądów, ale przede wszystkim wspólna refleksja nad tym jak wdrażane w polskim systemie ochrony zdrowia innowacje mogą realnie poprawić bezpieczeństwo i skuteczność diagnostyki onkologicznej.
Wyjątkowym akcentem wydarzenia były również uroczyste obchody jubileuszu tysięcznej operacji wykonanej z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci, która miała miejsce 21 marca 2025 roku. Operacje z asystą robota da Vinci to dziś synonim precyzji, minimalnej inwazyjności i krótszego czasu rekonwalescencji pacjenta. Jubileuszowa, tysięczna procedura była dowodem na to, jak skutecznie można łączyć nowoczesną technologię z doświadczeniem i wiedzą lekarzy. Jak podkreślił prof. Igal Mor:
„Tysiąc operacji wykonanych z pomocą systemu chirurgicznego to dowód na to, że nowoczesna chirurgia może być nie tylko skuteczniejsza, ale i bezpieczniejsza dla pacjenta. To także potwierdzenie, że najwyższe światowe standardy są możliwe do osiągnięcia także w naszym kraju.”
Jako firma dostarczająca nowoczesne rozwiązania z zakresu histopatologii dziękujemy za możliwość wyposażenia tej wyjątkowej placówki w zaawansowany sprzęt do diagnostyki onkologicznej. Wierzymy, że każde urządzenie, które trafia w ręce specjalistów, to nie tylko narzędzie pracy – to wsparcie w walce o ludzkie życie i zdrowie.
Zdjęcia: Grupa Mazovia