Nowotwory wieku dziecięcego – Mięsak Ewinga
Jak pokazują badania nowotwory stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród dzieci. Aktualnie szacuje się, że w Polsce diagnozę "nowotwór złośliwy" słyszy około 200-1300 rodziców najmłodszych pacjentów. Wśród typów nowotworów przeważa białaczka i guzy mózgu. Nie bez znaczenia są też nowotwory kości w których przoduje Mięsak Ewinga.
Mięsak ten jest drugim nowotworem co do częstości występowania wśród pierwotnych guzów kości u dzieci i młodzieży. Mięsak ten sporadycznie może powstać poza układem kostnym jest to tak zwany pozakostny mięsak Ewinga. Na oba typy nowotworów najczęściej chorują dzieci pomiędzy 15 a 19 rokiem życia, przeważnie chłopcy. Rocznie diagnozuje się około 25 nowych przypadków, niestety ze względu na fakt, iż ponad połowa rozpoznań dotyczy pacjentów u których doszło już do przerzutów. Najczęstszą lokalizacją przerzutów są płuca, kolejno inne kości, węzły chłonne i szpik kostny. Na chwilę obecną u pacjentów u których nie doszło do przerzutów istnieje szansa powodzenia leczenia aż w 65%, zaś w przypadku pacjentów u których doszło do przerzutów wskaźnik ten drastycznie spada. Z tego powodu kluczowa jest wczesna diagnostyka.
Jak wygląda diagnostyka Mięsaka Ewinga?
Oprócz rutynowego badania histopatologicznego coraz częściej wykonuje się badania z zakresu diagnostyki molekularnej, które znacznie ułatwiają diagnostykę różnicową i ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy. Przykładem może tu być sonda ZytoLight® SPEC EWSR1 Dual Color Break Apart Probe została zaprojektowana do wykrywania translokacji obejmujących region chromosomalny 22q12.2 zawierający gen EWSR1.
Translokacje obejmujące region chromosomalny 22q12.2 występują w 90-95% przypadków pacjentów u których zdiagnozowano mięsaka Ewinga lub wykryto obwodowy niedojrzały guz neuroektodermalny (pozaszkieletowy guz Ewinga, ang. peripheral primitive neuroectodermal tumor, inaczej PNET). Najczęściej translokacja z udziałem genu EWSR1 dotyczy regionu (11;22)(q24.3;q12.2) zaś sam EWSR1 może być członkiem różnych rodzin czynników transkrypcyjnych w zależności od tego w jakim zestawieniu występuje. Najczęściej są to FLI-1 lub ERG.
Do oceny rokowania i odpowiedniego leczenia ważne jest odróżnienie mięsaka Ewinga/PNET od klasycznego nerwiaka niedojrzałego, Guza Wilmsa czy też mięśniakomięsaka prążkowanokomórkowego. W połączeniu z oceną histopatologiczną, detekcja rearanżacji EWSR1 metodą FISH ułatwia potwierdzenia rozpoznania mięsaka Ewinga/PNET.
Obecnie leczenie mięsaka Ewinga ma charakter skojarzony. W skład tego leczenia wchodzi zarówno chemioterapia, jak również leczenie operacyjne oraz radioterapia. Aktualnie ocenia się iż leczenie skojarzone daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
Literatura:
- sarcoma.pl/miesaki/miesaki-u-dzieci-i-mlodziezy/miesak-ewinga-u-dzieci/
- https://www.zytovision.com/products/zytolight/z-2096